Przewód nieczynny, opisywać go na mapie czy nie ?


W paru miejscach w sieci pojawiła się dyskusja na temat tego, czy opisywać na mapie przewody atrybutem Eksploatacja – czynny czy nieczynny ? Może pisać jak jest czynny i wstawiać do etykiety przewodu literę c ? Czy też może odwrotnie, opisywać jedynie wtedy kiedy nieczynny literą n, do tego poprzedzoną myślnikiem ? Problem nie jest całkiem błahy, ponieważ specjaliści tworzący rozporządzenia o Mapie Zasadniczej oraz GESUT, może i zawarli w nich poprawną merytorykę ale ze składnią języka ojczystego mają problem.

Wątpliwy paragraf brzmi tak:

§ 10. 1. Opis obiektu: przewód o wartości atrybutu istnienie jako istniejący składa się z następujących elementów:
1) oznaczenia liczby przewodów, jeżeli obiekt reprezentuje wiązkę przewodów;
2) oznaczenia literowego rodzaju przebiegu sieci, jeżeli przebieg jest naziemny lub nadziemny;
3) oznaczenia literowego rodzaju sieci uzbrojenia terenu;
4) oznaczenia literowego typu sieci uzbrojenia terenu, jeżeli typ jest określony;
5) oznaczenia literowego źródła danych o położeniu, pomijając oznaczenie „O”;
6) średnicy przewodu, podanej w milimetrach, jeżeli jest określona;
7) wymiaru pionowego i poprzecznego przewodu w milimetrach, oddzielonego znakiem „/”, jeżeli są określone;
8) oznaczenia literowego rodzaju stanu eksploatacji, w przypadku gdy przewód jest nieczynny, poprzedzonego myślnikiem „-„.

Kluczowa jest ósemka i to ona wprowadza całe zamieszanie. Jak sobie to interpretują dostawcy oprogramowania oraz wykonawcy, możecie przeczytać na forum http://www.geoforum.geodezja.pl w wątku Przewód nieczynny – opis na zasadniczej? 

oraz na forum Softline, producenta programu C-Geo 

Znajdziecie tam różne interepretacje, obrazki z różnych stron kraju, wnioski wyciągajcie sami, ja tutaj podpowiem, to co już zrobiłem zresztą na geodezja.pl – napiszę jak to jest rozwiązane w C-Geo, skoro na tym blogu czytujecie różne porady, to miejcie też w jednym miejscu coś i na ten temat.

Otóż użytkownicy C-Geo mają problem rozwiązany przy pomocy aktualizacji 8.19.3.24 z 24 marca 2017. Zrobiono tak, że GML otrzymany z Ewmapy i zaimportowany do C-Geo, nie będzie zawierał liter ,,c”, a także nowe obiekty tu tworzone nie dostaną ,,c”, wówczas odbiorcy pliku GML w ośrodku także ich nie zobaczą u siebie.
Natomiast, jeśli geodeta otrzyma GML z TurboEwid, wówczas przewody będą otrzymywać literę ,,c”w przewodach czynnych i tak będzie też generowany GML do zasobu po aktualizacji. To jest streszczenie wiedzy na ten temat wyartykułowanej między innymi przez Jurka Biegalskiego, ja to głównie cytuję, a nie wymyślam od nowa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s